Szkoła Podstawowa w Toporzysku im. Jana Kochanowskiego

MÓJ SPOSÓB NA STRES

Zorganizowaliśmy w szkole konkurs plastyczny pt. ,,Mój sposób na stres”, uczniowie wykonali wiele bardzo ciekawych prac , które przedstawiały najprostsze ale jakże skuteczne sposoby walki ze stresem

 Oto kilka sposobów zaczerpniętych z prac naszych uczniów , dzięki którym będziemy mogli kontrolować stres.

Samoakceptacja 

Jednym z najważniejszych sposobów efektywnej walki ze stresem jest akceptacja. Gdy zaakceptujemy się siebie, własne słabości i ograniczenia, łatwiej będzie nam działać w stresogennych warunkach. Przyczyną stresu może być stawianie sobie nierealnych zadań, które przekraczają nasze umiejętności czy zdolności. Świadomość własnych zalet i wad uodparnia nas na stres i niepowodzenia.

Aktywność fizyczna

Dzięki ćwiczeniom fizycznym możemy pozbyć się nadmiaru złych emocji, rozluźnić mięśnie, dotlenić mózg, a tym samym poprawić swoje samopoczucie, osiągnąć spokój. Ruch zmniejsza wydzielanie hormonu stresu – kortyzolu, oraz uwalnia endorfiny, zwane hormonami szczęścia. Badania wskazują, że ćwiczenie 3 razy w tygodniu sprawia, że ludzie są mniej nerwowi, zdrowsi i bardziej odporni na stres.

Czas na pracę, czas na odpoczynek

Zachwianie proporcji pomiędzy pracą i odpoczynkiem (na korzyść pracy) sprawia, że ludzie są coraz bardziej przemęczeni, a tym samym podatniejsi na stres. Aby go uniknąć, należy odpowiednio zaplanować czas pracy i czas odpoczynku. Niestety coraz więcej osób nie potrafi odpoczywać – nie potrafi właściwie zaplanować dnia. Zapominamy, że aby dobrze i wydajnie pracować, musimy równie wydajnie odpocząć.

Poczucie humoru

Śmiech to zdrowie - to stare porzekadło wskazuje na kolejną metodę walki ze stresem. Śmiech przyczynia się do spadku ciśnienia krwi i zwolnienia pracy serca. Gdy dopadnie nas stres, zacznijmy śmiać się . Początkowo będzie to udawane, ale z czasem wejdzie nam w nawyk. Dobrym sposobem na odczarowanie stresu jest spisanie na kartce sytuacji stresogennych i odnalezienie w nich jakiś komicznych elementów. Śmiech odczaruje każdy problem, sprawi, że stanie się on wyzwaniem, a nie zagrożeniem.

 

Polecane strony

      MEN

Kuratorium Oświaty
Parafia w Toporzysku
Inspektor Ochrony Danych

Dariusz Kozłowski

e-mail: dariusz.kozlowski@cbi24.pl

Dziennik

Farmona

Zakończenie Roku Szkolnego Za:

Licznik odwiedzin

232292
DzisiajDzisiaj15
W tym miesiącuW tym miesiącu675
WszystkieWszystkie232292

Projekty, programy i akcje