Szkoła Podstawowa w Toporzysku im. Jana Kochanowskiego

MAŁY RATOWNICZEK

     Dziś już wiemy, że każdy człowiek, duży czy mały nie zależnie od wieku może być świadkiem wypadku lub nieszczęśliwego zdarzenia, w którym zagrożone jest czyjeś życie lub zdrowie. Zdarzenie to może dotknąć osoby zupełnie obce, znajomych lub nawet członków rodziny. Od tego czy znajdzie się ktoś, kto będzie wiedział jak się zachować w danej sytuacji, nie straci głowy i bez wahania zacznie działać, może zależeć nasze życie. Im więcej osób zdobędzie umiejętności udzielania pierwszej pomocy i będzie umiało je wykorzystać w praktyce, tym większe szanse na uratowanie zagrożonego życia.

     Każdy z nas jest świadomy, że udzielenie pierwszej pomocy to nie tylko nasz moralny obowiązek ale i czynność, która wynika z przepisów prawnych, można zatem powiedzieć, że prostych czynności ratowniczych może nauczyć się każdy, więc dlaczego tej edukacji nie można zacząć od najmłodszych lat. Nabyta wiedza i umiejętności w okresie edukacji elementarnej mogą przynieść zaskakujące rezultaty w dorosłym życiu, dlatego też od stycznia uczniowie klasy pierwszej szkoły podstawowej uczestniczą w innowacji pedagogicznej „Mały ratowniczek”. Na pierwszych zajęciach poznali numery alarmowe, nauczyli się sprawdzać przytomność osoby poszkodowanej oraz wykonali pierwsze próby ułożenia poszkodowanego w pozycji bocznej – ustalonej, a to dopiero był początek ich zmagań.

     Czas ferii zimowych minął bardzo szybko, mali ratownicy początkiem lutego dzielnie podjęli kolejne zadania, tym razem zapoznali się z wyposażeniem apteczki pierwszej pomocy i rozpoczęli przygodę z bandażowaniem. Początki bywają trudne, ale po opanowaniu zwijania bandaża było już całkiem wesoło. Pierwszoklasiści poznali kilka rodzajów opatrunków i sami wykonali pierwsze obwoje koliste. Mamy nadzieję, że i te nieco trudniejsze opatrunki uda się przyswoić,a na kolejnych zajęciach zaczynamy resuscytacje krążeniowo – oddechową, serdecznie zapraszamy do udziału w nauce poprzez zabawę. 

Polecane strony

      MEN

Kuratorium Oświaty
Parafia w Toporzysku
Inspektor Ochrony Danych

Dariusz Kozłowski

e-mail: dariusz.kozlowski@cbi24.pl

Dziennik

Farmona

Zakończenie Roku Szkolnego Za:

Licznik odwiedzin

232889
DzisiajDzisiaj7
W tym miesiącuW tym miesiącu1272
WszystkieWszystkie232889

Projekty, programy i akcje