Szkoła Podstawowa w Toporzysku im. Jana Kochanowskiego

BAJKI POMAGAJKI

Cele ogólne innowacji BAJKI-POMAGAJKI:

  • Wspieranie dziecka w indywidualnej drodze rozwoju społeczno-emocjonalnego i kształtowaniu się własnego ja poprzez niwelowanie dziecięcych lęków i dostarczenie nowej wiedzy o świecie i innych ludziach.
  • Uświadomienie rodzicom dziecięcej perspektywy otaczającej rzeczywistości oraz wspieranie rodziców w procesie wychowawczym.

Niektóre sytuacje dnia codziennego, które dorosłemu wydają sie błahe, dla dziecka mogą stać sie przyczyną bardzo wielu negatywnych emocji. Małe dziecko nie potrafi jeszcze ani ich nazwać, ani zrozumieć przez co może czuć sie zagubione. Zadaniem wychowawcy jest wspieranie rozwoju dziecka, które zupełnie inaczej niż dorosły postrzega świat, inaczej rozumie sytuacje zagrażające, silnie je przeżywa, przez co często wpędza się w pułapkę własnych przeżyć. Bajki terapeutyczne są taką formą pracy z dzieckiem, która w sposób niebezpośredni wskazuje dziecku rozwiązanie trudnej sytuacji, wyjaśnia niezrozumiałe aspekty życia i uwalnia je od lęku przed nieznanym. W tego rodzaju bajkach to tylko sytuacja jest podobna do tej, w której znalazło sie dziecko, natomiast w utworze to nie ono ma problem tylko bohater bajkowego świata. Bohaterami bajek wykorzystanych w innowacji są głównie zwierzątka, które przeżywają problemy współczesnego dziecka. W umiejętny sposób zostaje wskazany problem i podpowiedź jak sobie z nim radzić. Jednak najistotniejszym aspektem jest fakt, iż mimo że świat w bajkach terapeutycznych jest fantastyczny, to nie magia rozwiązuje problemy bohaterów. Pomysły na pokonanie trudności są tutaj zawsze realne- wszystkie na miarę dziecka.

Program innowacji realizowany będzie w roku szkolnym 2015/2016 od marca do czerwca w trakcie bieżących zajęć. Spotkania z bohaterami bajek terapeutycznych odbywać się będą raz w tygodniu, w porze poobiedniej, natomiast spotkanie z rodzicami zostanie przeprowadzone w kwietniu. Ponadto rodzice kilkukrotnie otrzymają bajkę terapeutyczną do samodzielnego przeanalizowania oraz kilka bajek dodatkowych dla dzieci. Zajęcia odbywać się będą w sali przedszkolnej oraz w ogrodzie przedszkolnym.

Polecane strony

      MEN

Kuratorium Oświaty
Parafia w Toporzysku
Inspektor Ochrony Danych

Dariusz Kozłowski

e-mail: dariusz.kozlowski@cbi24.pl

Dziennik

Farmona

Zakończenie Roku Szkolnego Za:

Licznik odwiedzin

232888
DzisiajDzisiaj6
W tym miesiącuW tym miesiącu1271
WszystkieWszystkie232888

Projekty, programy i akcje