Szkoła Podstawowa w Toporzysku im. Jana Kochanowskiego

SPRAWOZDANIE Z PROFILAKTYKI „NIE PAL PRZY MNIE PROSZĘ”

     W naszej szkole, został zrealizowany program edukacji antynikotynowej- „Nie pal przy mnie, proszę”, który był adresowany do uczniów klas I-III SP oraz ich rodziców. Jego celem było zmniejszenie narażenia dzieci na bierne palenie tytoniu, zwiększenie wiedzy w zakresie odpowiedzialności za własne zdrowie oraz kształtowanie postaw asertywnych związanych z unikaniem czynnego i biernego palenia tytoniu.

 Zaplanowane działania zostały zrealizowane zgodnie z harmonogramem.

 

Tematyka zajęć:

Pogadanka na temat zdrowia, zdrowego trybu życia. Rozpoczęcie realizacji programu.

 

Co to jest zdrowie?

 

Od czego zależy nasze zdrowie?

Co i dlaczego szkodzi zdrowiu?

 

Co robić gdy moje zdrowie jest zagrożone?

Nie pal przy mnie, proszę!

 Na zajęciach edukacyjnych dzieci poznały główną bohaterkę programu ,, Nie pal przy mnie, proszę’’ wiewiórkę Wiki, która towarzyszyła im na wszystkich zajęciach. Korzystały z kart pracy zawartych w programie. Podpowiadały wiewiórce , co ich zdaniem jest potrzebne aby być zdrowym.

     Podpowiedzi dla wiewiórki Wiki:

  • Właściwe odżywianie ( w tym picie wody ).
  • Aktywność fizyczna i ruch na świeżym powietrzu.
  • Dbałość o higienę osobistą.
  • Kontakt z przyrodą.
  • Dbanie o pozytywne relacje z innymi osobami.
  • Zabawa i odpoczynek.
  • Wizyty kontrolne u lekarza.

Przeprowadzono zajęcia według scenariuszy z programu ,, Nie pal przy mnie, proszę’’. Na wszystkich zajęciach towarzyszyła nam Wiewiórka WIKI. Dzieci wypełniały karty pracy z wiewiórką. Podpowiadały wiewiórce Wiki, jak ma postępować, żeby być zdrową. Jak unikać przeziębienia? Jak się bawić, żeby nie ulec wypadkowi? Jak bawić się bezpiecznie w szkole, na podwórku, na placu zabaw, na korytarzu szkolnym?.

Uczniowie  kolorowali szablony wiewiórki Wiki, uczyli się na pamięć wiersza pt. „Wierszyk o Wiki” oraz układali obrazki z elementów, a rozwiązywali krzyżówki pt. „Zdrowie” i opowiadali historyjki obrazkowe.

Cele zostały osiągnięte. Dzieci uporządkowały i poszerzyły wiadomości na temat zdrowia, uświadomiły sobie, że same mogą unikać szkodliwych dla zdrowia sytuacji, poznały sposoby zachowań w sytuacjach, gdy inni ludzie palą przy nich papierosy.
Zajęcia w ramach opisywanego programu cieszyły się dużym zainteresowaniem ze strony dzieci chętnie wykonywały polecenia i zadania. W przyszłości szkoła również chętnie przystąpi do tego programu.

 

Koordynator: Iwona Giza

 

 

 

 

Polecane strony

      MEN

Kuratorium Oświaty
Parafia w Toporzysku
Inspektor Ochrony Danych

Dariusz Kozłowski

e-mail: dariusz.kozlowski@cbi24.pl

Dziennik

Farmona

Zakończenie Roku Szkolnego Za:

Licznik odwiedzin

232412
DzisiajDzisiaj62
W tym miesiącuW tym miesiącu795
WszystkieWszystkie232412

Projekty, programy i akcje