Szkoła Podstawowa w Toporzysku im. Jana Kochanowskiego

JAK ZACHĘCIĆ DO LEKTURY?

     Upowszechnienie czytelnictwa wśród dzieci i młodzieży ogłoszono jednym z priorytetów MEN. Świetnie! Przecież czytanie książek ma bardzo korzystny wpływ na wiele obszarów rozwoju umysłowego i społecznego. Regularna lektura usprawnia myślenie, uczy wnioskowania, przewidywania i rozwiązywania problemów, ułatwia rozumienie świata, rozwija zasób słownictwa i szeroko pojęte zdolności językowe, a także wyobraźnię i empatię.

 

Jak to zrobić?

Jak zmotywować współczesnego ucznia do czytania?

Jak pokazać, że czytanie jest ciekawe? 

Dobroczynny wpływ na nasze umysły mają nie tylko „mądre” książki – naukowe czy popularnonaukowe, w których znaleźć można wiele pożytecznej wiedzy – lecz także te bardziej popularne, w tym baśnie i powieści fantastyczne, przygodowe czy sensacyjne. Z badań wynika, że te książki, które podczas lektury wzbudzają najsilniejsze emocje, działają na nasz mózg szczególnie stymulująco.

 

KŁOPOTY Z CZYTELNICTWEM

Obraz czytelnictwa w Polsce jest przygnębiający. Z ostatnich badań Biblioteki Narodowej wynika, że w 2014 r. aż 58% dorosłych Polaków i Polek nie przeczytało ani jednej książki, a pozostałe 42% rzadko czyta więcej niż kilka książek rocznie. Wśród dzieci i młodzieży – jak podaje raport Instytutu Badań Edukacyjnych – w 2014 r. wśród 12-latków żadnych książek nie czyta jedynie 5%, ale już wśród 15-latków – 14%. Poziom czytelnictwa maleje więc wraz ze wzrostem wieku młodzieży, a dotyczy to zwłaszcza chłopców i dzieci wiejskich – bo te grupy właśnie czytają najmniej.

 

WŁAŚCIWE PODEJŚCIE

Przymus nie jest dobrą motywacją. Starajmy się pokazywać uczniom, że z czytania lektur może płynąć przyjemność i satysfakcja. W skutecznym promowaniu czytelnictwa pomoże również znajomość upodobań naszych podopiecznych oraz trendów modnych w danej grupie wiekowej. Na podstawie wyników IBE jasno można stwierdzić, że w szkołach podstawowych i gimnazjach największą popularnością cieszy się literatura fantastyczna, a w dalszej kolejności – przygodowa i detektywistyczna. Wciąż najpopularniejszy jest cykl o Harrym Potterze autorstwa J. K. Rowling.

OBEJRZYJ FILM - Książki, książki, książki - jak je polubić? Myśląc Inaczej,  www.youtube.com/watch?v=duObYVLpsIU

                           - Dlaczego tak trudno czytać książki? [Kuba Jankowski],   www.youtube.com/watch?v=duObYVLpsIU

R. Galicka

Polecane strony

      MEN

Kuratorium Oświaty
Parafia w Toporzysku
Inspektor Ochrony Danych

Dariusz Kozłowski

e-mail: dariusz.kozlowski@cbi24.pl

Dziennik

Farmona

Zakończenie Roku Szkolnego Za:

Licznik odwiedzin

232896
DzisiajDzisiaj14
W tym miesiącuW tym miesiącu1279
WszystkieWszystkie232896

Projekty, programy i akcje