Szkoła Podstawowa w Toporzysku im. Jana Kochanowskiego

„RODZINO TRZYMAJ FORMĘ”

     Aktywność ruchowa jest nieodłącznym atrybutem życia człowieka. Wynika ona z wrodzonych potrzeb organizmu i nabytych umiejętności. Odpowiednio dobrana, duża aktywność ruchowa sprzyja rozwojowi organizmu, pomnażaniu i zachowaniu zdrowia. Ruch rozwija mięśnie, wpływa na prawidłowy wzrost i kształt kości, rozwija układ krążeniowo-oddechowy, podnosi sprawność i wydolność fizyczną.

 

 

 Niedostatek ruchu powoduje, że rosnący organizm nie osiąga pełni rozwoju: ma mniejszą pojemność płuc, mniejszą wydolność fizyczną, słabsze mięśnie, gorszy refleks i koordynację ruchów. Rezerwa sił, które w sytuacjach trudnych mógłby uruchomić, jest niższa. Przeciętna wydolność fizyczna jest tak mała, że wystarcza jedynie na wykonanie codziennych czynności, powoduje szybkie zmęczenie i znużenie.

 

 

Nasza szkoła od wielu lat promuje zasady zdrowego stylu życia, a więc m.in. aktywność fizyczną. W tym roku uczestniczymy już w IX edycji programu „Trzymaj Formę”, którego tegoroczne hasło brzmi „Rodzino Trzymaj Formę”. W celu zwiększenia świadomości dotyczącej aktywności fizycznej na zdrowie w ramach realizowanego programu edukacyjnego dnia 9.04.2015 roku (przy okazji obchodów Światowego Dnia Zdrowia) na sali gimnastycznej w ZS w Toporzysku został zorganizowany szkolny turniej „Zdrowo i wesoło”. Uczestnikami imprezy byli uczniowie klas IV-VI wraz z rodzicami oraz uczniowie gimnazjum. Rywalizację międzyklasową rozegrano oddzielnie dla szkoły podstawowej i gimnazjum. Przedstawiciele klas, wytypowani wcześniej w eliminacjach klasowych (czyli quizie wiedzy o zdrowym odżywianiu), reprezentowali swoją klasę w konkurencjach naukowych takich jak: układanka, quiz wiedzy o zdrowiu, lekarze specjaliści, kalambury ekologiczne. Konkurencje naukowe odbywały się naprzemiennie z konkurencjami sportowymi. W tej kategorii każdą klasę reprezentowało dziewięcioro uczniów plus jeden rodzic. Do ich zmagań należały sztafeta ze skakanką, wyścig piłek, rzuty kółkiem ringo, tor przeszkód, rzuty do kosza.

 

 

Zdobyte punkty w poszczególnych konkurencjach sumowane były na specjalnej tablicy.

Końcowa klasyfikacja przedstawiała się następująco:
  •  w klasach IV-VI:

I miejsce – kl. V

II miejsce – kl. VIa

III miejsce – kl. VIb

IV miejsce – kl. IV

 

 

 

  • w klasach I-III gimnazjum:

I miejsce – kl. IIb

II miejsce ex aequo – kl. IIa i kl. III

III miejsce – kl. I

 

 Dla każdej klasy przygotowane zostały dyplomy i słodkie upominki, a klasy, które zwyciężyły, zostały nagrodzone przywilejem wyboru jakiegoś dowolnego dnia w tygodniu, w którym nauczyciele nie będą ich pytać. Rodzicom natomiast wręczono pisemne podziękowania za wsparcie całej akcji.

         Oprawę artystyczną turnieju „Zdrowo i wesoło” upiększyły plakaty z hasłami dotyczącymi zasad zdrowego odżywiania (wykonanymi wcześniej przez uczniów szkoły podstawowej i gimnazjum), gazetka informacyjna przedstawiająca cele i założenia SZKOŁY PROMUJĄCEJ ZDROWIE, ulotki „Pięciu kroków do bezpiecznej żywności” oraz „Co każdy rodzic wiedzieć powinien o żywieniu i aktywności fizycznej”, a także krótkie poradniki „Trzymaj formę”.

 

 

 

Zobacz Fotogalerię

Polecane strony

      MEN

Kuratorium Oświaty
Parafia w Toporzysku
Inspektor Ochrony Danych

Dariusz Kozłowski

e-mail: dariusz.kozlowski@cbi24.pl

Dziennik

Farmona

Zakończenie Roku Szkolnego Za:

Licznik odwiedzin

233134
DzisiajDzisiaj70
W tym miesiącuW tym miesiącu1517
WszystkieWszystkie233134

Projekty, programy i akcje