Szkoła Podstawowa w Toporzysku im. Jana Kochanowskiego

JEŚLI CHCESZ UGASIĆ PRAGNIENIE, UNIKAJ SŁODKICH, GAZOWANYCH NAPOJÓW!

     Nasza Spółdzielnia Szkolna Eksperyment zorganizowała Akcję promującą picie zdrowych napojów.

      Większość spragnionych sięga po słodkie napoje, zwłaszcza gazowane. Są kolorowe i mają intensywny smak. Ale ich atrakcyjność to zasługa syntetycznych dodatków, z których większość nie ma wartości odżywczych, natomiast może szkodzić. Coraz częściej słychać o tym, że czynnikiem sprzyjającym alergiom jest nadmierna chemizacja żywności (począwszy od nawożenia roślin, a skończywszy na dodawaniu barwników, aromatów, słodzików itp.). Czy okażą się szkodliwe, to często kwestia naszych indywidualnych skłonności. Kolorowych, słodkich napojów nie powinny pić zwłaszcza dzieci - nie nawadniają organizmu, sprzyjają próchnicy i hamują apetyt.

     Gdy dziecko je polubi, nie będzie piło tego, co zdrowe. Szczególnie szkodliwe są napoje typu cola. Główny powód to kwas ortofosforowy, który zaburza gospodarkę wapniową, blokując prawidłową mineralizację kości i zębów. Uniemożliwia też przyswajanie żelaza.

Nasi uczniowie przygotowali wiele zdrowych zmienników dla słodkich gazowanych napojów tj. sok z żurawiny, sok z pomidorów, sok z buraków czerwonych,

sok z grantów, sok z imbiru.

 

 

Polecane strony

      MEN

Kuratorium Oświaty
Parafia w Toporzysku
Inspektor Ochrony Danych

Dariusz Kozłowski

e-mail: dariusz.kozlowski@cbi24.pl

Dziennik

Farmona

Zakończenie Roku Szkolnego Za:

Licznik odwiedzin

233126
DzisiajDzisiaj62
W tym miesiącuW tym miesiącu1509
WszystkieWszystkie233126

Projekty, programy i akcje