Szkoła Podstawowa w Toporzysku im. Jana Kochanowskiego

DRUGIE ŚNIADANIE NA 5 Z PLUSEM

Zdrowie i dobre samopoczucie uczniów oraz nauczycieli jest jednym z warunków skutecznej realizacji zadań szkoły. Dobremu samopoczuciu, dyspozycji do nauki i pracy oraz dobrym relacjom międzyludzkim w szkole sprzyja zaspokojenie podstawowych potrzeb fizjologicznych uczniów i nauczycieli.

 

Jedną z tych potrzeb są zdrowe i regularne posiłki, w tym spożywanie posiłku w czasie pobytu w szkole, gdyż każdy człowiek – młody i dorosły powinien zjadać posiłek co 3-4 godziny. Uczucie głodu, które odczuwa wielu uczniów przychodzących do szkoły bez śniadania (na czczo) i nie zjadających w czasie pobytu w niej żadnego posiłku, jest częstą przyczyną wahania nastroju, rozdrażnienia, złego humoru, napięcia, niepokoju, które zwiększają ryzyko konfliktów, zachowań agresywnych i przemocy.

 

       Wyniki badań wskazują, że coraz mniej uczniów przynosi ze sobą do szkoły drugie śniadanie. Często też jest ono niepełnowartościowe. Powszechną praktyką jest dawanie przez rodziców pieniędzy dzieciom, zwłaszcza starszym, za które kupują produkty lub napoje w sklepiku szkolnym lub automacie. Organizacja prawidłowych posiłków szkolnych stwarza możliwości praktykowania w codziennym życiu tego, czego uczniowie uczą się o zasadach racjonalnego żywienia na lekcjach.

       Klasa IV i V już wie, że regularne posiłki, w tym drugie śniadanie, są ważnym elementem prozdrowotnego stylu życia. Na lekcji godziny wychowawczej uczniowie komponowali zdrowe i urozmaicone kolorystycznie kanapki z zachowaniem zasad higieny przygotowania posiłków. Wśród dominujących składników znalazł się pomidor, ogórek, sałata, rzodkiewka, ser żółty oraz szynka. Ciekawe i inspirujące pomysły na pożywne drugie śniadanie znajdziecie drodzy uczniowie, rodzice i nauczyciele poniżej. 

 

SMACZNEGO!

Polecane strony

      MEN

Kuratorium Oświaty
Parafia w Toporzysku
Inspektor Ochrony Danych

Dariusz Kozłowski

e-mail: dariusz.kozlowski@cbi24.pl

Dziennik

Farmona

Zakończenie Roku Szkolnego Za:

Licznik odwiedzin

232414
DzisiajDzisiaj64
W tym miesiącuW tym miesiącu797
WszystkieWszystkie232414

Projekty, programy i akcje