Szkoła Podstawowa w Toporzysku im. Jana Kochanowskiego

Polsko-niemiecka wymiana młodzieży szkolnej

     W ramach innowacji pedagogicznej „Poznajmy się przez listy - Polsko-Niemiecka Wymiana Młodzieży Toporzysko - Forchheim” uczniowie Zespołu Szkół w Toporzysku oraz uczniowie Georgs Hartmann Staatliche Realschule w Forchheim pisali do siebie listy w języku niemieckim. Zwieńczeniem wymiany korespondencji była wymiana młodzieży, która odbyła się jak dotąd dwukrotnie. W maju 2015 roku 14 uczniów z Polski i z Niemiec spędziło razem kilka dni w Toporzysku. Brali oni udział w warsztatach i zajęciach, podczas których wspólnie pracowali i uczyli się, oraz wycieczkach m.in. do Krakowa i Muzeum Auschwitz-Birkenau. Następnie to uczniowie z Toporzyska spędzili tydzień w Forchheim, gdzie również aktywnie spędzali czas z ich rówieśnikami z Niemiec.

Przejdź do fotogalerii

 

     Dwa lata później w maju 2017 ponownie odbyła się wymiana uczniów. Najpierw uczniowie z Niemiec, wspólnie z uczniami naszej szkoły odkrywali uroki Toporzyska i okolic, odwiedzając m.in. Kraków i Muzeum Etnograficzne w Zubrzycy Górnej oraz wędrując na Halę Krupową. Tydzień później polscy uczniowie odwiedzili Forchheim. Oprócz wspólnych zajęć i lekcji mieli okazję poznać piękne miasta Norymbergię i Bamberg.

Przejdź do fotogalerii

 

     Wymiana wspierana jest przez Stowarzyszenie Polsko-Niemiecka Wymiana Młodzieży w Warszawie, Instytut Goethego w Krakowie, Urząd Gminy Jordanów oraz Folwark Toporzysko. Nauczycielami koordynującymi wymianę korespondencji i wymianę młodzieży są Pan Łukasz Kolaniak, oraz ze strony niemieckiej Pani Birgit Banning, Pani Petra Bayersdorf oraz organizująca pierwszą wymianę Pani Marianne Hüsken.  

Polecane strony

      MEN

Kuratorium Oświaty
Parafia w Toporzysku
Inspektor Ochrony Danych

Dariusz Kozłowski

e-mail: dariusz.kozlowski@cbi24.pl

Dziennik

Farmona

Zakończenie Roku Szkolnego Za:

Licznik odwiedzin

232409
DzisiajDzisiaj59
W tym miesiącuW tym miesiącu792
WszystkieWszystkie232409

Projekty, programy i akcje